![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | PWM Signal |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.65V~15V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.65V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 30A |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 15V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Duty Cycle | 88 % |
| Clock Sync | Yes |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |