![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width), 12 Leads |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LT3748 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 7V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 10V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5V~100V |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 5V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Length | 4.039mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |