![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 523.190449mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN CURRENT MODE |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | UCC38C40 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 18V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Nominal Supply Current | 2.3mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.6V~18V |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 25ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 20 ns |
| Nominal Input Voltage | 18V |
| Switcher Configuration | BUCK-BOOST |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Height | 5.08mm |
| Length | 9.81mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |