| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LT3782 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 72V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 13V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6V~40V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Reset, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 6V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 154kHz~465kHz |
| Input Voltage (Max) | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 533kHz |
| Max Duty Cycle | 94 % |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |