![]()
Add to cart |
The LTC3850IGN-2#TRPBF is a high-performance dual synchronous step-down switching regulator controller that drives all N-channel power MOSFET stages. A constant-frequency current mode architecture allows a phase-lockable frequency of up to 780kHz. Power loss and supply noise are minimized by operating the two controller output stages out of phase.
Dual, 180° Phased Controllers Reduce Required Input Capacitance and Power Supply Induced Noise
High Efficiency: Up to 95%
RSENSE or DCR Current Sensing
±1% 0.8V Output Voltage Accuracy
Phase-Lockable Fixed Frequency 250kHz to 780kHz
Supports Pre-Biased Output
Dual N-Channel MOSFET Synchronous Drive
Wide VIN Range: 4V to 30V Operation
Adjustable Soft-Start Current Ramping or Tracking
Foldback Output Current Limiting
Output Overvoltage Protection
Power Good Output Voltage Monitor
28-Pin Narrow SSOP Package
AEC-Q100 Qualified for Automotive Applications
Notebook and Palmtop Computers
Portable Instruments
Battery-Operated Digital Devices
DC Power Distribution Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3850 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~30V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 250kHz~780kHz |
| Input Voltage (Max) | 30V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 860kHz |
| Duty Cycle (Max) | 97.2% |
| Clock Sync | No |
| Length | 9.89mm |
| Width | 3.899mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |