| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3830 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 7.28V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~8V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 3V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Input Voltage (Max) | 8V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 250kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Clock Sync | No |
| Length | 4.9025mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |