| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 12V |
| Frequency | 250kHz |
| Base Part Number | UCC2893 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 11.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 2A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5V~16V |
| Quiescent Current | 2mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, On Time Control, Ramp, Soft Start |
| Topology | Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 19ns |
| Supply Current-Max (Isup) | 3mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 14 ns |
| Nominal Input Voltage | 110V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 73 % |
| Duty Cycle (Max) | 70% |
| Clock Sync | Yes |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |