LTC6903CMS8#TRPBF OverviewA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 1kHz~68MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended that you mount your device using type Surface Mount.There is a voltage 2.7V~5.5V available on the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To keep the clock timer's supply current at 7mA. It is based on LTC6903. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TAPE AND REEL; OUTPUT ENABLE FUNCTION. The sum of the IC chip pins is 8 .
LTC6903CMS8#TRPBF FeaturesOperate frequency at 1kHz~68MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:7mA
Additional Feature: TAPE AND REEL; OUTPUT ENABLE FUNCTION
LTC6903CMS8#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6903CMS8#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | TAPE AND REEL; OUTPUT ENABLE FUNCTION |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Frequency | 1kHz~68MHz |
| Base Part Number | LTC6903 |
| Pin Count | 8 |
| Physical Dimension | 3.0mm x 3.0mm x 1.1mm |
| Rise Time-Max | 1ns |
| Fall Time-Max | 1ns |
| Symmetry-Max | 51/49% |
| Current - Supply | 7mA |
| Output Load | 5 pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |