LTC6905IS5-80#TRPBF OverviewThe timer clock is suitable for SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package. The programmable timer's frequency is set to 80MHz. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 2.7V~5.5V. The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 7mA voltage. It is based on LTC6905. The timer clock contains 5 pins. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TAPE AND REEL. On operating frequency, it's available in the range of 80MHz. The sum of the IC chip pins is 5 .
LTC6905IS5-80#TRPBF FeaturesOperate frequency at 80MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: TAPE AND REEL
LTC6905IS5-80#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6905IS5-80#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Depth | 1.75mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | LTC6905 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Frequency | 80MHz |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |