NBXDBA012LNHTAG OverviewThere is a 6-CLCC enclosure with the programmable timer. Frequency is set to 106.25MHz 212.5MHz on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended to mount in type Surface Mount.2.97V~3.63V is the voltage that can be supplied by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 82mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXDBA012. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBXDBA012LNHTAG FeaturesOperate frequency at 106.25MHz 212.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBXDBA012LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXDBA012LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 106.25MHz 212.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXDBA012 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 82mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Length | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |