LTC6995MPS6-2#TRPBF OverviewThere is a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 enclosure with the programmable timer. Frequency is set to 29.1μHz~977Hz on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended to mount in type Surface Mount.2.25V~5.5V is the voltage that can be supplied by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is -55°C~125°C. To keep the clock timer's supply current at 135μA. The TimerBlox® relates to the digital timer's series. It is based on LTC6995. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
LTC6995MPS6-2#TRPBF FeaturesOperate frequency at 29.1μHz~977Hz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:135μA
LTC6995MPS6-2#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6995MPS6-2#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TimerBlox® |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Frequency | 29.1μHz~977Hz |
| Base Part Number | LTC6995 |
| Pin Count | 6 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Current - Supply | 135μA |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Length | 2.9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 1.625mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |