![]()
Add to cart |
The LM556CM/NOPB is a Dual Timing Circuit.
Direct replacement for SE556/NE556
Timing from microseconds through hours
Operates in both astable and monostable modes
Replaces two 555 timers
Adjustable duty cycle
Output can source or sink 200mA
Output and supply TTL compatible
Temperature stability better than 0.005% per ˚C
Normally on and normally off output
Precision timing
Pulse generation
Sequential timing
Time delay generation
Pulse width modulation
Pulse position modulation
Linear ramp generator
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Max Power Dissipation | 410mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~16V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | LM556 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 16V |
| Number of Channels | 2 |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Power Dissipation | 410mW |
| Output Current | 100mA |
| Quiescent Current | 3mA |
| Current - Supply | 10mA |
| High Level Output Current | -200mA |
| Low Level Output Current | 200mA |
| Height | 1.45mm |
| Length | 8.64mm |
| Width | 3.91mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |