LV3319PM-TLM-E OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. In addition, it contains a 44-BQFP case. The device has a 6 channel. Here is a list of Volume Control functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Automotive Audio. There is a delivery within 7V~9.5V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C~85°C TA range. On the chip, 44 terminations are present. If you search for the LV3319 family, you will find similar parts. Here are the device specifications: 80dB. The chip contains 44 pins. Sorting by TONE CONTROL CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. At 9V volts, it can provide voltage.
LV3319PM-TLM-E FeaturesWith 44-BQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
LV3319PM-TLM-E ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LV3319PM-TLM-E Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Automotive Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Voltage - Supply | 7V~9.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LV3319 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 9V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, Logic |
| Specifications | 80dB |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 44-QIPM (10x10) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |