SB3231-E1 OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 25-FLGA case embedded in it. In this case, the device has 4 channels. There are Audio Signal Processor functions included in this part for your reference. There are 25 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. The chip has 25 pins that are accessible from the outside. As long as the supply voltage is greater than 1.25V, it can handle it. It is recommended that you use this feature when the temperature is below 40°C degrees. Chips are operated at a temperature no lower than 0°C, which is the minimum operating temperature. Overall, this device has a total of MICROPROCESSOR CIRCUIT uP/uC/peripheral IC types that are present.
SB3231-E1 FeaturesWith 25-FLGA channels
Supply voltage at 1.25V volts
SB3231-E1 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SB3231-E1 Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-FLGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 25 |
| Packaging | Tray |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 25 |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | UNSPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.25V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 4 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Length | 5.59mm |
| Width | 3.81mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |