M41ST95WMX6TR OverviewA package named 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the packaging method.There is 2.7V~3.6V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer.A transmission line can have a 28 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.In the case of this RTC real time clock, there is 3V voltage supplied to it.The RTCs are equipped with 28 pins.M41ST is the family name of this object.This electrical digital time clock is powered by 2.5V~3.5V voltage.Programs and data can be stored in the 44B memory embedded in the RTC times.There should not be a frequency higher than 0.032MHz in the output.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.28 pins are attached to it.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.
M41ST95WMX6TR Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 terminations
28 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
M41ST95WMX6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M41ST95WMX6TR Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M41ST |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 44B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.4mA @ 2.7V~3.6V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.5V |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | SERIAL, 3-WIRE |
| Length | 17.96mm |
| Height Seated (Max) | 2.69mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |