BQ3285LCSSTR OverviewThe package SSOP contains real time clocks.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 24 termination.Obviously, a voltage of 3V is being supplied to this electronic component.There are 24 pins on it.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.It is equipped with 24 pins.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.This electrical real time analog clock has the type TIMER, REAL TIME CLOCK of uPs/uCs/Peripheral ICs.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.Operating temperatures should be below 70°C.
BQ3285LCSSTR FeaturesSSOP package
24 terminations
24 pin count
BQ3285LCSSTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BQ3285LCSSTR Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Information Access Method | PARALLEL, MUXED BUS |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.73mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |