MAX133CPL OverviewIn package 40-DIP (0.600, 15.24mm), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.In order to maintain normal operation, a temperature of 0°C~70°C is recommended.This outstanding ADC can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Through Hole, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register ±5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 40.This 1 function enables high performance for applications of any kind.3 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 40 pins.Due to high-level analog source acquisition, only 1 analog IN channels are implemented.
MAX133CPL FeaturesThrough Hole acquisition unit
3 channels process
MAX133CPL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX133CPL ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | ADC |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 20 |
| Output Bit Code | 9'S COMPLEMENT BINARY CODED DECIMAL |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | 2.8V |
| Resolution (Bits) | 3.75 Digit |
| Length | 52.075mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |