MAX196BEWI+T OverviewPresented in package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).In the Tape & Reel (TR) package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C~85°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 4.75V~5.25V for the supply voltage.In total, 28 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.As a result of deploying 6 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.If you're looking for parts with similar specs, search "MAX196".This data acquisition unit should be powered by 5V voltage.ADCs/DACs has 28 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.At least 4.75V can be used as a power supply for the device.There is a restriction on the supply voltage exceeding 5.25V.
MAX196BEWI+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX196BEWI+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX196BEWI+T ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX196 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Supply Current-Max (Isup) | 18mA |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |