MAX197ACNI OverviewThere is a package 28-DIP (0.300, 7.62mm) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C~70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Data Acquisition gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Through Hole, you will save more space.Overall, there are 28 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.Try searching "MAX197" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 28.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 28 pins.There were many cases where the Through Hole technique made use more feasible.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is possible to supply this device using 5.25V.There are 1 A/D converters incorporated in this part.The device can be operated from a power supply that is at least 4.75V.
MAX197ACNI FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5.25V unit
MAX197ACNI ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197ACNI ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition |
| Max Power Dissipation | 1.143W |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 34.795mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |