MAX31850JATB+T OverviewThe 10-WFDFN Exposed Pad package is used to save space.Since it is a type of Thermocouple to Digital Converter, it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Surface Mount is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -40°C ~ 125°C.The input type of the program is Thermocouple (Multiple).The output type is Digital.Sensor and detector interface is permissible to use Sensor and detector interface wSensor and detector interfaceh a supply current of 900 µA.A unique technique was used in the design of this electronic device classified under the subcategory of Interface ICs.In applications with a supply voltage of 3 V to 3.7 V, it is used.10-TDFN (3x4) serves as its supplier device package.In addition to being a member of the - series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device that can be used in a wide range of applications.
MAX31850JATB+T FeaturesMAX31850JATB+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX31850JATB+T applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX31850 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Development Kit | MAX31850EVKIT# |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 3.7 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Thermocouple to Digital Converter |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Type | Digital |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.7 V |
| Input Type | Thermocouple (Multiple) |
| Current - Supply | 900 µA |
| Product Type | Sensor Interface |
| Input Voltage | 3 V to 3.7 V |