TLV986CPFB OverviewThere is a package that contains materials from Bulk.Sensor and detector interface is used to save space by using the 48-TQFP package.The characteristics of CCD Signal Processor, 10-Bit enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C ~ 70°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Logic.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 3V.This is a 48-pin type electronic device.Pins on a 48 component are designed to serve the specific functions of that component.An output type of Logic is used.The current supply 41 mA is permissible for use.The minimum supply voltage is maintained at 2.7V.3.3V is maintained as the maximum supply voltage.Supplier device package 48-TQFP (7x7) is used by this company.Interface is an extremely efficient and reliable device from the - series suInterfaceable for a wide range of applications.
TLV986CPFB FeaturesWith 3V channels
consumer IC type: 2.7V
TLV986CPFB ApplicationsThere are a lot of TEXAS INSTRUMENTS INC
TLV986CPFB applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Factory Lead Time | [object Object] |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 48 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | TLV986 |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Pbfree Code | no |
| Type | CCD Signal Processor, 10-Bit |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Output Type | Logic |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 41 mA |
| Seated Height-Max | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |