![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1.805W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX3656 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Max Supply Current | 70mA |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Input Bias Current | 70mA |
| Current - Modulation | 85mA |
| Height | 800μm |
| Length | 4.1mm |
| Width | 4.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX3656 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Supply Current | 40 mA |
| Current - Supply | 40 mA |
| Current - Bias | 70 mA |