![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Terminal Finish | TIN |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH A 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX3667 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 112mA |
| Data Rate | 622Mbps |
| Current - Modulation | 60mA |
| Current - Bias | 90mA |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |