![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 3.14V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 38mA |
| Data Rate | 622Mbps |
| Current - Modulation | 75mA |
| Current - Bias | 80mA |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (5x5) |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX3668 |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3.14V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 38 mA |
| Current - Bias | 80 mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| Published | 2005 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 929mW |
| Base Part Number | MAX3668 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Operating Supply Current | 38mA |
| Nominal Supply Current | 38mA |
| Max Supply Current | 60mA |
| Input Bias Current | 80mA |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.2mm |
| Width | 5.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |