![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Laser Diode Driver |
| Max Power Dissipation | 1.6667W |
| Voltage - Supply | 2.95V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX3948 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 51mA |
| Data Rate | 11.3Gbps |
| Series Resistance | 100Ohm |
| Current - Modulation | 85mA |
| Current - Bias | 100mA |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP Module, 1/4 Brick |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (3x3) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX3948 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 95 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | 0RQB-C0U |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 2.30 L x 1.45 W x 0.40 H (58.4mm x 36.8mm x 10.2mm) |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Power (Watts) | 100W |
| Voltage - Supply | 2.95V ~ 3.63V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 91% |
| Voltage - Isolation | 2kV |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Operating Supply Current | 51 mA |
| Current - Output (Max) | 8.35A |
| Control Features | Enable, Active High |
| Current - Supply | 51 mA |
| Voltage - Output 2 | -- |
| Voltage - Output 3 | -- |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Current - Bias | 100 mA |