MAX4456CQH+TD Overview{0} terminations are present on the chip.
MAX4456CQH+TD FeaturesMAX4456CQH+TD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4456CQH+TD Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4456 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Type | Dual |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Features | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |