MT8806AE1 OverviewThere are {0} terminations on the chip.
MT8806AE1 FeaturesMT8806AE1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MT8806AE1 Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Package | Tube |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Resistance | 65Ohm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Telecommunications |
| Additional Feature | 8 X 4 ARRAY |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Pin Count | 24 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 13.2V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~13.2V ±4.5V |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 45MHz |
| On-State Resistance (Max) | 65Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:4 |
| Off-state Isolation-Nom | 95 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 13.2V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V |
| Features | - |
| Length | 30.99mm |
| Height Seated (Max) | 6.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |