MAX5429EUA+ OverviewPackage 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.32 taps protect this pentometer against overcurrent.32 positions make up the pentometer.A termination of 8 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer belongs to the family MAX5429.8 pins are present on this potentiameter.At 3/5V, it delivers voltage.
MAX5429EUA+ FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
MAX5429EUA+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5429EUA+ Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5429 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 100 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |