X9251TS24I OverviewA package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9251TS24I FeaturesAvailable in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9251TS24I ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
X9251TS24I Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 220 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |