![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 11V~76V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX5953 |
| Pin Count | 48 |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 15W |
| Current - Supply | 400μA |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Input Voltage (Max) | 76V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency-Max | 250kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | SiTime |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.031 (0.80mm) |
| Base Product Number | MAX5953 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | SiT8208 |
| Size / Dimension | 0.106 L x 0.094 W (2.70mm x 2.40mm) |
| Type | XO (Standard) |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Frequency | 19.2 MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Function | Standby (Power Down) |
| Base Resonator | MEMS |
| Current - Supply (Max) | 31mA |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10µA |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Power - Max | 15 W |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Ratings | - |