![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1.951W |
| Voltage - Supply | 40V~60V |
| Base Part Number | MAX5969 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 270μA |
| Power - Max | 25.5W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |