MAX9890BEBL+TG29 OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 8-WFBGA, CSPBGA case. The device is with 2 channels. This part includes Noise Reduction functions for your reference. The device can be applied in Consumer Audio. It is supplied votage within 2.7V~5.5V. This device operates temperature at the range of -40°C~85°C TA. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type.
MAX9890BEBL+TG29 FeaturesWith 8-WFBGA, CSPBGA channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
MAX9890BEBL+TG29 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9890BEBL+TG29 Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFBGA, CSPBGA |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Function | Noise Reduction |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 8-UCSP (1.52x1.52) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX989 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Specifications | - |