ZL38090UGB2 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 56-UFBGA, WLCSP case. This device has 4 channels. For your reference, here are some Audio Signal Processor functions. It can be used in Communication Systems. There is a supply of votage within 1.14V~3.465V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. Refer to the following specifications for the device: -. There is a Audio ICs family. This electrical component represents the Timberwolf™, AcuEdge™ series. Packaging is provided by 56-WLCSP (3.05x3.05).
ZL38090UGB2 FeaturesWith 56-UFBGA, WLCSP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
ZL38090UGB2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ZL38090UGB2 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 56-WLCSP (3.05x3.05) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ZL38090 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Interface Type | I2S, SPI, UART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | Timberwolf |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Timberwolf™, AcuEdge™ |
| Part Status | Active |
| Applications | Communication Systems |
| Subcategory | Audio ICs |
| Voltage - Supply | 1.14V~3.465V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C, SPI |
| Resolution | 16 bit |
| Product Type | Audio DSPs |
| Specifications | - |
| Number of Converters | 2 Converter |
| Product | Audio Processors |
| Product Category | Audio DSPs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.14 V ~ 3.465 V |
| Interface | I²C, SPI |
| Specifications | -- |