MC100EP40DTR2G OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 20 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by NECL, PECL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 2GHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~5.5V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with ECL logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Phase Frequency Detector in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. MC100EP40 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 20 pin that is available on the digital clock generator. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 5.5V. A member of the 100EP series, this electronic component is made of plastic.
MC100EP40DTR2G FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5.5V
MC100EP40DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP40DTR2G Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Phase Frequency Detector |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP40 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | -3/-5.5/3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.6mm |
| Width | 4.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |