SL2305ZI-1T OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. 8 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 140MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.6V. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 3V for safety considerations. Clock PLL works with 3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVCMOS logic levels. This clock-generating IC is a 8-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number SL2305, its related parts can be found. There is an available 8 pin on the PLL. Electronic frequency generator can handle voltages up to 3.3V.
SL2305ZI-1T FeaturesAvailable in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
SL2305ZI-1T ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SL2305ZI-1T Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SL2305 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |