MC33790HEGR2 OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tape & Reel (TR).For the purpose of saving space, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used.The Distributed Systems Interface type provides superior performance as it is a type of Distributed Systems Interface.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -40°C~85°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.As an input type, it uses Logic.Signals are prevented from reflecting off 16 terminations.According to its base part number of MC33790, related electronic components can be found.1 functions are configured in it.With a supply voltage of 5V, it operates.With a supply current of 1mA, it is permitted to be used.
MC33790HEGR2 FeaturesWith 5V channels
MC33790HEGR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC33790HEGR2 applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Distributed Systems Interface |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC33790 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 1mA |
| Length | 10.3mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |