MC68EC020AA25 OverviewSince the microprocessor is packed in 100-BQFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~70°C TAw what the operating temperature is around 0°C~70°C TA. In the series M680x0, it is found. 68020 processors are embedded in this CPU. 5.0V is the I/O speed of this CPU. Use MC68EC020 to search for variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer the 100-QFP (14x20) package.
MC68EC020AA25 Features68020 Core
MC68EC020AA25 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68EC020AA25 Microprocessor applications.
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Package / Case | 100-BQFP |
| Supplier Device Package | 100-QFP (14x20) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M680x0 |
| Published | 1995 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MC68EC020 |
| Speed | 25MHz |
| Core Processor | 68020 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |