MPC8308CZQADDA OverviewWith a packing size of 473-LFBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A MPC83xx series item. A PowerPC e300c3 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR2 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with MPC8308.
MPC8308CZQADDA FeaturesPowerPC e300c3 Core
MPC8308CZQADDA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8308CZQADDA Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 473-LFBGA |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8308 |
| Speed | 266MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e300c3 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2 |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |