MC8640VJ1000HE OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 994-BCBGA, FCCBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC86xx series. The CPU is powered by a PowerPC e600 core. There are DDR, DDR2 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. To date, there have been 1023 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.05V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 1.1V is available. With a width of 64, this CPU has a wide external data bus.
MC8640VJ1000HE FeaturesPowerPC e600 Core
32-Bit Structure
MC8640VJ1000HE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC8640VJ1000HE Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 994-BCBGA, FCCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC86xx |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 1023 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.05V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-CBGA-B1023 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.1V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1V |
| Speed | 1.0GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR |
| Core Processor | PowerPC e600 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, RapidIO |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 2.77mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |