OMAPL137BZKBD4 OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 256-BGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~90°C TJ. The OMAP-L1x series contains it. A ARM926EJ-S processor powers this CPU. SDRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has HPI, I2C, McASP, MMC/SD, SPI, UART interfaces to serve you better. I/O is run at 1.8V 3.3V on this CPU. This is a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with OMAPL137. Total terminations are 256. In the case of a 1.3V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. CPUs operate at 456MHz Hz. For functions of 256 pins, please refer to the datasheets. The external data bus width of this CPU is 16. The CPU microprocessor body is injected with 256 pins. Many applications use this CPU with Surface Mount mounted. There is 1.32V voltage at the CPU core. There are 3 UART (Universal Asynchro3us Receiver/Transmitter) channels on this embedded microprocessor
OMAPL137BZKBD4 FeaturesARM926EJ-S Core
OMAPL137BZKBD4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OMAPL137BZKBD4 Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | OMAP-L1x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 456MHz |
| Base Part Number | OMAPL137 |
| Pin Count | 256 |
| Voltage | 1.32V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Address Bus Width | 13 |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING POINT |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | SDRAM |
| USB | USB 1.1 + PHY (1), USB 2.0 + PHY (1) |
| Additional Interfaces | HPI, I2C, McASP, MMC/SD, SPI, UART |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; C674x, System Control; CP15 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |