MCH12140DG OverviewTube-method packaging is used for clock ICs. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 8 terminations that can be found in frequency synthesizer. The input of this clock generator is designed to be ECL. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 4.75V~5.5V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~70°C should be set. This electronic component is usually classified as a Phase Frequency Detector component. The clock-generating IC is a 8-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number MCH12140. It is possible to connect to the frequency generators via 8 pins. This clock PLL features IT REQUIRES A -4.75V TO -5.5V SUPPLY for better clock signal output. At a frequency of 800MHz, frequency generator is capable of achieving high efficiency. This frequency synthesizer operates at a maximum current of 58mA.
MCH12140DG FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MCH12140DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MCH12140DG Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Phase Frequency Detector |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT REQUIRES A -4.75V TO -5.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 800MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCH12140 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | -5.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Max Supply Current | 58mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Rise Time | 350ns |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5.2V |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |