CDCE431YS OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Bulk method. The Die package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of NOT SPECIFIED during reflowing. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called LVCMOS, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 1.2GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with LVDS, LVPECL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator component. The related electronic parts of part number CDCE431 are listed below. There are 0 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 1 signal outputs.
CDCE431YS FeaturesAvailable in the Die
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDCE431YS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE431YS Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Number of Pins | 0 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | UPPER |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDCE431 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| JESD-30 Code | X-XUUC-N |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 110mA |
| Frequency (Max) | 1.2GHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 38.33MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |