MCIMX508CVM8BR2 OverviewPacked in 400-LFBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~70°C TA. It comes from the i.MX50 series. This CPU is cored with a ARM® Cortex®-A8 processor. This CPU uses LPDDR, LPDDR2, DDR2 RAM controllers. To serve better this microprocessor features 1-Wire, AC'97, I2C, I2S, MMC/SD, SPI, SSI, UART interfaces. This CPU runs I/O at 1.2V 1.875V 2.775V 3.0V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR CIRCUIT. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MCIMX508. There are 400 terminations totally. With a 1.05V voltage supply, the part should be turned on and run. The supply voltage should not exceed 1.15V. The embedded microprocessor has a clock frequency of 800MHz. You can supply voltage 628mA higher than 628mA to the CPU.
MCIMX508CVM8BR2 FeaturesARM® Cortex®-A8 Core
MCIMX508CVM8BR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MCIMX508CVM8BR2 Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | i.MX50 |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| ECCN Code | 5A992 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.05V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCIMX508 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B400 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 800MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Clock Frequency | 800MHz |
| Supply Current-Max | 628mA |
| Boundary Scan | YES |
| RAM (words) | 131072 |
| Voltage - I/O | 1.2V 1.875V 2.775V 3.0V |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR, LPDDR2, DDR2 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC'97, I2C, I2S, MMC/SD, SPI, SSI, UART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure JTAG |
| Display & Interface Controllers | EPDC, LCD |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |