MPC8572ELVJAVNE OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 1023-BBGA, FCBGA. The packaging method Box provides high reliability. There are 2 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC85xx series. The CPU is powered by a PowerPC e500 core. There are DDR2, DDR3 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V. Using MPC8572 will help you find variants of the cpu microprocessor.
MPC8572ELVJAVNE FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8572ELVJAVNE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8572ELVJAVNE Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 1023-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Box |
| Series | MPC85xx |
| Published | 1998 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8572 |
| Speed | 1.5GHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, RapidIO |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE, Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |