NB3N1200KMNTXG OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 64-VFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 64 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by Clock as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.465V of power. There are 3.135V~3.465V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at 0°C~70°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with HCSL logic levels. NB3N1200 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 64 pin that is available on the digital clock generator. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 3.3V. 12 signal outputs allow for maximi12ation of output frequency. At 0.05 ns Max, this analog clock generator exhibits low timing skew. The NB3 family of parts can be used to find electric parts that are similar to each other. At a frequency of 133MHz, the system can achieve high efficiency. This time clock generator requires a supply current of 330mA in order to operate properly. In this RF synthesizer operation, 330mA of current are supplied.
NB3N1200KMNTXG FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB3N1200KMNTXG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N1200KMNTXG Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 206.29948mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 133MHz |
| Base Part Number | NB3N1200 |
| Output | HCSL |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 330mA |
| Max Supply Current | 330mA |
| Propagation Delay | 100 ps |
| Quiescent Current | 330mA |
| Family | NB3 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |