SI4136-F-GTR OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package includes this clock generator. In it, there are 24 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3V. A clock generator's input is called Crystal and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 2.5GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the Clock logic levels is presented here. A Frequency Synthesizer is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 24-bit output. This part number SI4136 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 24 pins.
SI4136-F-GTR FeaturesAvailable in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
SI4136-F-GTR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI4136-F-GTR Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SI4136 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 24 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |