NB6N239SMNG OverviewClock generator is packaged in the way of Tube. Clock PLL is embedded in the 16-VFQFN Exposed Pad package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 16 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. CML, HSTL, LVDS, LVPECL is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. Clock generators should operate with the voltage supply of 3V~3.465V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. LVDS is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Clock Divider. Clock PLL is equipped with 16 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 16 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. This clock generator is a member of ECLinPS MAX™ series. Clock PLL is configured with 2 output. The maximal same edge skew (tskwd) can not be exceeded. This clock generator belongs to the family of 6N. It is able to realize high efficiency when operating at a frequency of 3GHz. PLL is able to deliver the logic function of Clock.
NB6N239SMNG FeaturesAvailable in the 16-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB6N239SMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6N239SMNG Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 3V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6N239S |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 45mA |
| Propagation Delay | 780 ps |
| Quiescent Current | 55mA |
| Family | 6N |
| Logic Function | Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, HSTL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.78 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |