P3I2005AG-08SR OverviewTape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of NOT SPECIFIED during reflowing. It contains 8 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 5V. The input of this clock generator is designed to be Clock, Crystal. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 100MHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3V~5.5V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with Clock logic levels. The clock-generating IC is a 8-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number P3I2005A. It is possible to connect to the frequency generators via 8 pins. This clock PLL features CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY for better clock signal output. It is possible for an element to be thermally destroyed if clock PLL‘s supply current (greater than 40mA) is excessive.
P3I2005AG-08SR FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 5V
P3I2005AG-08SR ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
P3I2005AG-08SR Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | P3I2005A |
| Output | Clock |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 100MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Duty Cycle | 50 % |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |