NBC12430FA OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. This clock generator is embedded in the 32-LQFP package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 240. 32 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 800MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 3.135V~5.25V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at 0°C~70°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with PECL logic levels. This electronic component can be classified as a PLL Clock Generator. This clock-generating IC is a 32-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number NBC12430, its related parts can be found. There is an available 32 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 5V.
NBC12430FA FeaturesAvailable in the 32-LQFP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
NBC12430FA ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBC12430FA Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Voltage - Supply | 3.135V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NBC12430 |
| Output | PECL |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |