SI5322-C-GM OverviewThe Tray method is used for packaging clock ICs. As part of the 36-VFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. There are 36 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 1.8V voltage should be applied. In this clock generator, LVCMOS is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 1.05GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 1.71V~3.63V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic. It has been classified as a Clock Multiplier electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 36-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number SI5322. There are 36 pins on the frequency generators that are available for use. DSPLL® series electronic parts are used in this part. 2 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible. It is possible to apply the time clock generator in the SONET;SDH axis.
SI5322-C-GM FeaturesAvailable in the 36-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
SI5322-C-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5322-C-GM Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Weight | 92.589543mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Clock Multiplier |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5322 |
| Output | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.05GHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |